WITAM!

Cześć, jestem Maciek, choć niektórzy z was mogą mnie znać z sieci jako Lasarda. Witam na moim blogu na którym umieszczać mam zamiar moje raporty z sesji, artykuły itp. Mam nadzieję, że wam się spodobają.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Estetyka skrzydeł

Artykuł przeznaczony dla osób które ukończyły 18 lat. Powinien być pomocny dla Graczy i MG.

Dzisiaj tak trochę z innej beczki, bo o skrzydłach w świecie Armii Apokalipsy. Do napisania jego popchnął mnie post jednego z użytkowników forum AA, gdzie pisał jakoby skrzydła aniołów nie były zbyt mocno osadzone w świecie. Wspomniałem wtedy, że powinny one głównie służyć dla efektów wizualnych i estetycznych, oraz wspomniałem nieco o tym jak fajnie można je wykorzystywać w erotyce na sesji. Teraz chciałbym trochę rozwinąć ten temat, zwłaszcza, że autorzy niewiele wspominali w podręczniku o tej dość ważnej dla aniołów części ciała. Spróbuję opisać wam co nieco to jak skrzydła mogą wyglądać, jak mogą być wykorzystywane i jak powinno się je traktować. Moja wizja tego jak mogą wyglądać skrzydła może trochę odbiegać od tego jak widzą je autorzy, ale to w końcu RPG i nie trzeba się tak tym przejmować :P Jestem też świadom tego, że najpewniej nie opisuję tutaj czegoś odkrywczego i nowego (tym bardziej, że dość mocno opieram się na powieściach Nalini Singh), ale niektórym na pewno rozjaśnię trochę w głowie.

Baza
Zacznijmy od tego, że skrzydła anielskie powinny są podobne do ptasich - mają puste kości i pióra. Autorzy wyjaśniają, że właśnie w ten sposób powinny być budowane. Nie wymyślaj skrzydeł nietoperzych, czy owadzich - to cechuje demony i część skazanych (hmm... Daiva z motylimi skrzydłami). Jednak pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie byś mógł niemal dowolnie opisać właśnie takie typowe skrzydła anioła, a jeżeli masz talent do rysowania to i możesz nawet wykonać jakiś szkic. 

Budowa
Jest kilka cech skrzydeł o których powinieneś pomyśleć - kształt, rozmiar, kolory, stygmaty na skrzydłach i jak oddziałują na inne zmysły niż wzrok - miedzy innymi węch i dotyk. Nie bój się eksperymentować. Pamiętajcie (zwłaszcza prowadzący) by nie opisywać ich zbyt szczegółowo, wystarczy tylko kilka słów.

Kształt - większość będzie miała podobny, czyli mocno rozpostartych ptasich skrzydeł. Nic nie zaszkodzi jednak by anioł miał skrzydła o trochę innych stawach lub by inaczej się układały na plecach.  Najważniejsze to myśleć tutaj nie o samym opierzeniu, ale kształcie kości utrzymujących resztę.   Zastanów się, czy same kości widać, czy zasłaniają je jeszcze drobniejsze pióra i mięśnie. Raczej unikaj tworzenia skrzydeł, które są rozdwojone, lub roztrojone, a już na pewno nie takie, bo ciężko takie coś opisać, choć możesz je rozrysować. Jakie pióra będą miały - długie, czy krótkie, gęste, czy raczej rzadkie, idealne czy poszarpane? Po za tym prawe i lewe skrzydło powinny być symetryczne - zarówno ze względów estetycznych jak i  zachowania choć odrobiny realizmu (na dwóch różnych skrzydłach nie dałoby się latać).

Rozmiar - w większości przypadków skrzydła powinny być na tyle duże, by anioł mógł otulić nimi siebie i czasem jeszcze jedną osobę. Zawsze możesz opisać je jako trochę większe lub mniejsze, jednak nie polecam przesadzać,

Kolor - jeżeli chodzi o wygląd skrzydeł to jest druga najistotniejsza sprawa (zaznaczę, że tej pierwszej jeszcze nie opisałem). W tym przypadku możecie już całkowicie puścić wodze wyobraźni. Najbardziej pospolite skrzydła są po prostu białe jak świeży śnieg, lub czarne jak mrok nocy. Nic nie stoi na przeszkodzie by były całkiem innego koloru - błękitne, fioletowe, zielone, złote itd. Można też użyć kilku kolorów, jak na obrazku po prawej, gdzie końcówki lotek wyraźnie się odbijają od reszty upierzenia. Zamiast końcówek piór można jednak nadać samym kościom inną barwę. Tutaj nie musisz już trzymać się symetrii - jedno skrzydło może mieć całkiem inną barwę niż drugie. Podobnie jest u niektórych ludzi z oczami i to zazwyczaj budzi u innych sensację i zachwyt. Podobnie będzie i tutaj. Barwy na piórach mogą też układać się w jakiś niezwykły wzór, przypominając trochę tatuaż.

Stygmaty - tą kwestię najczęściej można pominąć, ale jeżeli chce się dodać swoim skrzydłom jakichś egzotycznych cech warto o tym teraz pomyśleć. Tak samo jak sama postać na ciele może mieć jakieś znaki pokazujące, że jest niebiańską istotą, tak i tutaj można coś takiego dodać (choć i tak same skrzydła to już duży pokaz tego, że jest się kimś niezwykłym). I tak na przykład skrzydła mogą lekko lśnić czy być lodowato zimne lub wytwarzać wokół anioła rzadką mgiełkę, albo kolory na piórach mogą się powoli zmieniać.

Inne zmysły - i to jest właśnie ta najważniejsza sprawa w budowie skrzydeł, zwłaszcza jeżeli tworzymy postać mającą być potencjalnym kochankiem dla którejś z postaci graczy. Chodzi mi o to co nie dotyczy bezpośrednio wzroku - węch, dotyk i trochę emocji. Zastanów się jak pachną pióra danego anioła - kwiatami, perfumami, papierem, a może jeden ze stygmatów o których myślałeś wcześniej sprawia, że dla każdej istoty pachnie tak jak jej ulubiony aromat. Następnie określ jakie są w dotyku - miękkie i przyjemne, czy szorstkie i może nawet ostre? Następnie spróbuj pomyśleć o tym co czują inni i sama postać gdy stykają się z jej skrzydłami - postać nie lubi gdy ktoś dotyka jej skrzydeł, lub czerpie z tego ogromną przyjemność, a może inni uspokajają się, gdy oplatasz je nimi? Mimo, że w walce i normalnych działaniach nie będą te cechy miały wielkiego znaczenia, to okażą się niemal skarbnicą pomysłów przy opisywaniu scen z romansującym Aniołem Gracza.

Wykorzystywanie skrzydeł na sesji
W sumie to już co nieco się wypowiedziałem na ten temat wcześniej, ale i tak trzeba to trochę uściślić i dodać kilka słów. Tak jak już wspominałem skrzydła to głównie element wizualny i estetyczny w Armiach Apokalipsy. Co prawda kilka Charyzmatów i Anielskie formy odnoszą się do nich, ale jest tego dość mało. Skrzydła powinny być głównie po prostu wplatane w opis - przy uniku Anioł może się nimi zasłaniać, w deszczowy dzień zasłaniać nimi głowę, a w upalny skrywać się w ich cieniu.

Głównym momentem kiedy się ich używa powinny być jednak właśnie sceny bliskiego kontaktu  postaci graczy z innymi Aniołami, Ludźmi i Skazanymi. Ludzie i Skazani będą zachwyceni mogąc oglądać anielskie Skrzydła, inne Anioły będą rywalizować w tym kto ma piękniejsze skrzydła. Niektórzy mogą zazdrościć komuś tej części ciała i być przez to wrodzy wobec rywala. To ostatnie dotyczy też Skazanych i Ludzi - wyobraź sobie, że któryś Daiva pragnie mieć skrzydła i próbuje wyrwać je któremuś z aniołów, by samemu je sobie przeszczepić.

Wygląd skrzydeł - kształt, rozmiar, kolor i część stygmatów powinno się opisać przy pierwszym ważniejszym kontakcie wzrokowym z aniołem. Warto to zrobić tak, by gracze zapamiętali jak najwięcej, jednak nie opisuj skrzydeł zbyt szczegółowo - wystarczy "Jej skrzydła z długimi srebrnymi lotkami o złotych końcówkach wydają się poruszać jakby w zwolnionym tempie". To raczej oczywiste, ale muszę to powiedzieć - nie opisuj skrzydeł za każdym razem jak BG spotykają się z danym Aniołem. Wystarczy, że po pierwszym spotkaniu tylko raz na jakiś czas do opisu wpleciesz jedną ich cechę.

Te cechy będą też wykorzystywane podczas stylowych popisów anioła, w walce, a nawet podczas zwykłego spaceru przez miasto - "Anioł powoli zmierzał ku krawędzi dachu. Błękitne pióra na jego skrzydłach trzepotały na wietrze, a przy tym wydawały dziwaczny przygłuchy gwizd z powodu dziurek, które miał w kościach. Krople deszczu, który przed chwilą ustał, jeszcze opadały z końcówek lotek stukając o dachówki."

Ciekawe możliwości uzyska się w trakcie romansów Anioła Gracza z innymi istotami, zwłaszcza z innym Sługą Pana. Gdy dojdzie do bliskiego kontaktu w ruch mogą pójść cechy podpadające pod inne zmysły niż wzrok i stygmaty, które będą na nie wpływały. Niech anioł delikatnie oplata partnera swoimi skrzydłami w miłosnym uścisku (jeżeli są one miękkie), lub trzyma się na dystans bojąc się go zranić (gdy np. ma ostre jak brzytwy końcówki, choć wtedy raczej będzie się kochał w ludzkiej formie). Podobnie jak przeczesuje się włosy, niech partner robi tak ze skrzydłami - niech gładzi pióra i same kości, niech wącha je i może nawet smakuje (w tym świecie dopuszcza się liczne zboczenia). Gdy anioł którego skrzydła są dość zimne przykryje nimi partnera temu może parować oddech. WAŻNA SPRAWA - w kościach, a zwłaszcza ich stawach i miejscu łączącym je z plecami powinny znajdować się miejsca erogenne, bo to doda lekkiej pikanterii grom wstępnym.

Można tutaj wykorzystać ciekawy "trik" - jedna z Mocy któregoś z Charyzmatów pozwala odczuć to co ktoś czuł całkiem niedawno. Teraz wyobraźcie sobie, że przedstawione są cechy, które można przypisać skrzydłom jakiegoś Słudze Pana. Anioł musi więc znaleźć tegoż osobnika ostrożnie zbliżając się do kilku podejrzanych, by zetknąć się z ich opierzeniem.

Puste kości, pióra we krwi

A tu już poruszę trochę inną sprawę - tego jak skrzydła są delikatne i ważne dla Aniołów. Przy okazji dodam wymyślony przeze mnie dodatkowy "finiszer" do Epickich Starć.

Ptasie kości są puste, jednak to nie oznacza, że aniołów też. Są jednak dość delikatne i niestety dość mocno narażone na zranienie. Raczej zdołają wytrzymać cięcie mieczem, jednak często Anioł będzie wolał dostać nim w brzuch, niż narażać swoje skrzydła na uraz. Wśród Sług Pana celowe uszkodzenie czyichś skrzydeł jest zagraniem bardzo niehonorowym i uznawanym za poważny grzech.

Triumf w Starciu:
Połamanie skrzydeł (tylko przeciwko Sługom Pana)

Z zazdrości, nienawiści, lub zwykłego widzimisię zwycięzca Epickiego Starcia może zdecydować się na połamanie skrzydeł Aniołowi. Jest to okazanie największej pogardy wobec danego osobnika. Jeżeli dokona tego tego Skazany, Upadły, lub jakimś cudem Człowiek, Zakon Anioła będzie ścigał oprawcę w celu pomszczenia krzywdy doznanej przez ich brata. Jeżeli dokona tego inny anioł z miejsca otrzymuje Ciężki Grzech i traci jeden punkt reputacji. Przeciwnik natomiast otrzymuje Pamiątkę, a jego skrzydła będą się goić przez 1+1k6 dni, w trakcie których nie będzie mógł w żaden sposób z nich korzystać (dotyczy też wszelkich mocy Charyzmatów, do których można przypisać ich użytkowanie - tych, które dotyczą lotu, wysokich skoków, czy opadania z dużych wysokości).

2 komentarze:

 1. Przypominam sobie, że gdzieś w jakimś apokryfie angelologicznym natknąłem się na opisy (być może wzięte z Biblii i rozbudowane) skrzydeł anielskich, razem z ich hierarchią (inne miały cheruby, a inne serafiny). U Kossakowskiej też coś o tym było.
  W każdym razie była tam informacja, że szeregowe anioły miały dość standardowe skrzydła, mianowicie - łabędzie.
  Myślę, że fajne byłoby dostosować skrzydła do osobowości anioła, albo do całej grupy. Np wojownik miałby orle skrzydła, czarownik skrzydła krucze, złodziej srocze, a trefniś papuzie :)
  dalej - z tego co pamiętam z filmów i książek w temacie, anioł po utracie skrzydeł stawał się śmiertelnikiem. I była to największa kara, a także sposób na ich zabicie - najpierw trzeba było obciąć skrzydła, a potem można było go dobić, jako śmiertelnika.
  Zwykle też te skrzydła po odrąbaniu wciąż pozostawały "żywe", i po przystawieniu ich do pleców przyrastały, a anioł odzyskiwał swoje moce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogólnie rzecz biorąc anielskie skrzydła to wymysł poetów i malarzy, którzy portretowali anioły w ten a nie inny sposób. U zarania dziejów biblijne anioły nie miały w ogóle ciała i jeśli już ktoś je widział to były kulami światła, blaskiem lub płonącymi krzakami. Dopiero później zaczęto przedstawiać serafiny jako mężczyzn ze skrzydłami a cherubiny jako dzieci. W końcu ktoś wpadł na pomysł, że np Michał będący Gniewem Bożym wyglądałby kapitalnie z płonącym mieczem i takowy dostał. To samo działo się z innymi, np Gabriel jako herold nieba przedstawiany jest z trąbą, rogiem czy czymś podobnym.

  OdpowiedzUsuń